Miniarka porówka (Napomyza gymnostoma Loew)

szkodnik roślin cebulowych

 

 MORFOLOGIA MINIARKI PORÓWKI 

    wstęp

    morfologia

    biologia

    szkodliwość 

    parazytoidy

    zwalczanie

    literatura 

    linki 

    strona główna

   

 

 

 

 

 

 

IMAGO

 

Dorosłe osobniki osiągają rozmiary od 3,3 - 4,2 mm. Samce są najczęściej mniejsze od samic i mają długość od 3,3 do 3,8 mm (średnio 3,5 mm), zaś samice od 3,8 do 4,2 mm (średnio 3,9 mm). Ciało ich jest pokryte czarnymi szczecinkami. Głowa żółta, a w tylnej potylicznej części ciemna. Czułki ciemne, u podstawy żółte z czarną szczecinką. Oczy muchówek są brązowe zaś odwłok ciemny z żółtym zabarwieniem po bokach . Zakończenie odwłoka samicy jest czarne. Samiec ma bardziej wydłużony odwłok, jego sternity w środkowej części mają węższy ciemny pasek w porównaniu do samicy. Na ostatnim sternicie pasek ten jest charakterystycznie wycięty. Aparat kopulacyjny jest ciemnobrunatny pokryty szczecinkami. Krawędzie tergitów i sternitów u obu płci są żółtawe. Nogi i stopy są ciemne, a nasady goleni żółte. Muchówki po wyjściu z bobówek mają miękką, niewykształconą i niewybarwioną chitynę. Ich puszka głowowa nie jest jeszcze w tym okresie stwardniała, a owady wprowadzają do niej płyn ustrojowy powodując powiększanie jej rozmiarów. Tę właściwość wykorzystują imago torując sobie drogę podczas wydostawania się na powierzchnię po wyjściu z bobówek z głębszych warstw gleby oraz z roślin

 

         

samica miniarki porówki                                             samiec miniarki porówki
(widok od strony brzusznej)                                       (widok od strony brzusznej)

 

wypreparowane adeagusy
samców miniarki porówki


JAJO

 

Jaja N. gymnostoma osiągają rozmiary 0,5 x 0,2 mm. Są mleczno-białe, zaokrąglone po bokach i lekko wygięte w taki sposób, że można wyróżnić stronę grzbietową i brzuszną. Na dwa dni przed wylęgiem wewnątrz widoczna jest larwa w otoczce jajowej. Na jednym z końców jaja prześwituje aparat gębowy larwy w postaci ciemnej czarnej kreski.

 jaja miniarki wewnątrz liścia szczypiorkuLARWA

 

Larwy osiągają rozmiary 0,45 - 0,50 mm. Po wylęgu są jasno zabarwione, prawie przezroczyste z wyraźnie widocznym przewodem pokarmowym i narządami wewnętrznymi, oraz ciemnym hakiem gębowym. Haki gębowe posiadają dwa zęby, z których górny jest nieco większy. Dorosła larwa wybarwia się na kolor jasno żółty. Na końcu odwłoka posiada dwie przetchlinki czarno zabarwione. Na ich rozszerzonym zakończeniu znajduje się do 30 wypukłych porów (ziarnistości) charakterystycznych dla tego gatunku. Larwa posiada podobne przetchlinki w przedniej części ciała tuż za głową, lecz nieco mniejsze. Liczba porów (ziarnistości) w tym miejscu wynosi od 10 – 12 sztuk. Są one znacznie drobniejsze niż analogiczne ziarnistości na tylnych wyrostkach.

 

larwa miniarki porówki w stadium L3                           zakończenie tylnej części ciała larwy

 

         

haki gębowe larwy


POCZWARKA

 

Poczwarki osiągają długość od 3,2 do 4,2 mm. Są owalne, wydłużone, koloru brązowego czasem ciemnobrązowego lub brunatnego. W przedniej i w tylnej części bobówki, widoczne są po dwie przetchlinki, z których przednie są mniejsze. Na zakończeniach tych przetchlinek podobnie jak u larw widoczne są charakterystyczne pory (ziarnistości).

 

   bobówka miniarki porówki                                          tylne przetchlinki bobówki     


fot. Rafał Sionek

   Copyright © 2006 by Rafal Sionek